Последвайте ни

Упорити и победители: Kinder Coder в Роботика за България 2020

След като ТУК вече разказахме как го постигнахмe, нека сега разкажем какво точно постигна отбора на Kinder Coder  по роботика. 

Програмата „Роботика за България“* стартира през 2015 г. , като през септември тази година приключи поредното ѝ издание. Нормално всеки нов сезон се открива през януари, до месец май тече виртуален етап, а през юни е присъственият финал на състезанието. След като пъроначално това се отложи за септември, поради епидемиологичната обстановка и продължаващите неясноти около ситуацията с COVID-19, организационният екип взе болезненото решение присъственият финал да не се състои. Все пак крайно класиране имаше и то бе формирано въз основа на последния виртуален етап.

Цифрите говорят: В сезон 2019/2020 г. бяха създадени общо 107 отбора, от които 96 се регистрираха за състезанието, а 71 са предали поне по едно задание. През август - след края на последния срок от виртуалния кръг за предаване на всички необходими материали става ясно, че едва 26 отбора – 10 от дивизия Премиер, 11 от дивизия А и 5 от дивизия Б предават класиращото задание 4, което стана финално за сезона! Kinder Coder е един от тези най-упорити отбори.

COVID-19 налага жестока редукция в мотивацията, а от там и в броя на участващите отбори, но въпреки това регламента на състезанието остава непроменен: Търси се най-добре балансирания отбор в четирите компонента: 

Екипен дух (с критерии: вдъхновение и ценности, работа в екип, професионализъм);

Научноизследователски проект (критерии: проучване и конкретност на проблема, иновативност на решението, представяне и популяризиране на решението);

Робо дизайн (механичен дизай, програмиране, стратегия и иновация);

Робо игра (критерии: най-много точки от играта с робота по специални правила и мисии за изпълнение).

А отборите са разделени в три групи въз основа на опит и представяне в миналогодишните съзтезателни години.

Дълъг и изстрадан беше целия сезон за всички участници, като може би най-съкрушителна бе новината, че финалното състезание няма да е присъствено. Но за нашия отбор нещата свършват все пак добре и  след дългото чакане  дойде и добрата новина за успеха. Отборът ни успява да се пребори за:

🏅 Специална награда в категория "Робо игра";

🏅 Специална награда в категория "„Научно-изследователски проект;

🏅 Специална награда за "Екипна игра";

🏆🏆🏆.... и  3-то място в крайното класиране в своята "А"-група!!! 


Разбира се емоциите от това постижение не успяват да ни залеят съвсем пълноценно и този успех сякаш не е така сладък, както би бил в една нормална обстановка, но тази изпитателна година донесе пред нас един неоспорим факт, а именно, че малкият ни отбор, от малкия Свиленград, показа мотивацията и усилията за работа в изключително трудната ситуация на извънредно положение и всеобхватна криза и бе сред най-упоритите. А за радост на всички ни дори се оказа и един от победителите. 







От следващите таблици може да добиете по-подробна представа за другите състезаващи се отбори, както и за успеха на нашия отбор във всеки един от оценяваните кимпоненти.






*Програмата „Роботика за България“ е насочена към обучение на ментори и създаване на отбори по роботика в концепцията на международното състезание за ученици FIRST LEGO League (FLL). Целта е да се стимулира интереса на учениците от 10 до 16 годишна вързраст към науката и технологиите. Програмата се реализира от Фондация „Работилница за граждански инициативи“(ФРГИ), по идея и с подкрепата на развойния център на SAP в София.

Коментари