- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
Теми
Теми
ресурси46
роботика40
Lego Education28
Роботика за България24
Lego Spike21
Истории за разказване21
Scratch20
Lego Mindstorms EV319
рободизайн19
Вдъхновение14
програмиране14
работа с детето вкъщи14
micro:Bit9
Книги9
състезания8
интервю7
STEM6
Коледни6
бъдеще6
EUCodeWeek5
Азбука5
Забавна математика5
Arduino4
First Lego League4
Момичетата от математиката и
информатиката4
STEАM3
Дигитализация3
Логика3
BricQ Motion2
Конструиране2
изкуствен интелект2
Bebras1
Scratch Jr.1
Информационни технологии1
МОН1
Показване на още
Показване на по-малко
Последвайте ни
- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
По-предизвикателно от това да сътрудничиш на децата от отбора по роботика да съставят дизайн на робот е това да сътрудничиш на децата от два отбора! Но е забавно, ако си човек, обичащ предизвикателствата в тази област.
Вече публикувах за дизайна на SPIKE Prime робота, с който се състезаваше junior отбора на Kinder Coder. Сега е ред на този на големия отбор - модела на EV3 роботът. Ето го и него:
За неговия дизайн не съм правила инструкции, понеже не се налагаше постоянно да го сглобяваме, какъвто бе случаят с робота на малките. Но споделям от къде започнахме и от къде взехме първоначалната идея: линк към инструкции за FLL Minimal Bot; До тях стигнахме благодарение на страхотните ресурси на Nano Giants Academy. Посветени на състезателния дизайн, тези роботи са чудесна отправна точка.
В нашия случай - точката си бе наистина малка, защото финалната версия на състезателния ни робот няма нищо общо с първообраза си. Като започнем от това, че флипнахме моторите да са във вертикална позиция, за да намалим площта на роботската проекция и стигнем до съвършено дизайнерското си решение за пасивна приставка.
Изоставихме идеите за наличието на щипка - всички предмети по полето са доста дребни, а само със среден мотор, не бихме успели да направим толкова добра и детайлна щипка. Затова в дизайна ни присъства т.н ‘’пасивна приставка’’.
Приставката ни е нужна почти през цялото време на играта: Тя има две позиции: монтирана максимално близо до основното тяло, и второ положение - монтирана в максимално издадено положение.
Другата ни приставка е накрайник за средния мотор (който е монтиран не централно, а в страни). С нея придърпваме предметите и ги пазим от излизане от ‘’корема’’ на робота, защото се оказа, че с тези дребни размери на предметите, пасивната приставка не е така ефективна, колкото очаквахме.
Преди да разглобя робота му направих кратко клипче и няколко снимки, за да го имам документиран за историята. А при нужда биха послужили и за реконструкцията му, но едва ли. Аз и отборът бяхме доволни от крайния резултат, но какво по-хубаво от разнообразието. В сравнение с предните две години и дизайните, които ползвахме тогава, този е коренно различен. За бъдещи състезателни цели ще продължим с новаторството, надявам се.
![]() |
Ето ги и снимките за спомен; |
![]() |
Изглед отгоре; |

![]() |
Базово тяло и пасивна приставка; |
![]() |
Помощните опорни колелца; |
![]() |
Сензор за цвят в задната част; |
![]() |
Базовото тяло след разкачане; |
- Получаване на връзка
- X
- Имейл
- Други приложения
Коментари
Публикуване на коментар